Date |
Activity |
Award |
Class |
Name |
20200119 |
Hong Kong Primary Districts Rope Skipping Championships 2020 by Hong Kong Rope Skipping Academy |
District Champion (Lautau Island Girls Team) |
|
|
District The First Runner-Up (Lautau Island Boys Team) |
|
|
30 Secs Speed Jumping (Technique: Alternate foot jump (speed step)) Girls(2008): The Champion |
5A |
LU HEI MAN |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Alternate foot jump (speed step)) Girls(2009): The First Runner-Up |
5B |
NG TSZ CHING |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Alternate foot jump (speed step)) Girls(2010): Champion |
4B |
NG TSZ CHING |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Alternate foot jump (speed step)) Girls(2012): The The Champion |
2C |
CHOI CHI CHING |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Alternate foot jump (speed step)) Boys(2010): The First Runner-Up |
4C |
HAU KA FUNG |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Alternate foot jump (speed step)) Boys(2008): The Champion |
6C |
LIU KWOK TUNG |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Alternate foot jump, back (speed step)) Girls(2009): The First Runner-Up |
4E |
ZHANG CHING MAN |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Alternate foot jump, back (speed step)) Girls(2010): Champion |
4A |
LEE CHEUK TUNG CHLOE |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Alternate foot jump, back (speed step)) Girls(2011): Champion |
3E |
XU NGA YUE |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Criss-cross) Girls(2008): Champion |
6A |
LIU CHIN YU |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Criss-cross) Girls(2009): Champion |
5E |
WONG YUI |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Criss-cross) Girls(2010): Champion |
4C |
HO SZE MAN |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Criss-cross) Girls(2011): Champion |
3E |
LAM WAN HEI |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Criss-cross) Girls(2012): Champion |
2E |
CHEUNG CHUNG YU |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Criss-cross) Boys(2008): Champion |
6C |
LIU KWOK TUNG |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Criss-cross) Boys(2010): The First Runner-Up |
4C |
HAU KA FUNG |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Criss-cross, back) Girls(2008): Champion |
5A |
LU HEI MAN |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Criss-cross, back) Girls(2009): The First Runner-Up |
5B |
KWONG TSZ YING |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Criss-cross, back) Girls(2010): The First Runner-Up |
3D |
CHEUNG TSZ YIU |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Criss-cross, back) Girls(2011): The First Runner-Up |
3E |
WONG SUMMER WIN WIN |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Criss-cross, back) Girls(2012): Champion |
2C |
CHOI CHI CHING |
30 Secs Speed Jumping (Technique:Front-back cross ) Girls(2008): The First Runner-Up |
6A |
LIU CHIN YU |
30 Secs Speed Jumping (Technique:Front-back cross ) Girls(2009): The First Runner-Up |
5A |
WONG YEE LAM |
30 Secs Speed Jumping (Technique:Front-back cross ) Girls(2010): The First Runner-Up |
4A |
LEE CHEUK TUNG CHLOE |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Front-back cross, back ) Girls(2009): Champion |
5D |
LAM YUEN CHING |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Front-back cross, back ) Girls(2010): The First Runner-Up |
4A |
SHUM SAU YUNG |
30 Secs Speed Jumping (Technique:Double under with Matador) Girls(2008): Champion |
6C |
WONG KA HEI |
30 Secs Speed Jumping (Technique:Double under with Matador ) Girls(2009): The First Runner-Up |
5B |
LAU HOI TUNG |
30 Secs Speed Jumping (Technique:Double under with Matador ) Girls(2010): The First Runner-Up |
4A |
SHUM SAU YUNG |
30 Secs Speed Jumping (Technique:Double under with Matador) Girls(2011): Champion |
3E |
LAM WAN HEI |
30 Secs Speed Jumping (Technique::Double under with Matador, back ) Girls(2008): Champion |
6D |
CHU NGA WUN MICHELLE |
30 Secs Speed Jumping (Technique::Double under with Matador,back ) Girls(2009): Champion |
5D |
LEE YU YING |
30 Secs Speed Jumping (Technique::Double under with Matador,back ) Girls(2010): Champion |
4B |
NG TSZ CHING |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Double Unders ) Girls (2009): Champion |
5C |
LAW YUEN CHING |
30 Secs Speed Jumping (Technique: Toad ) Girls (2009): Champion |
5A |
NGAN TSOI YAU |
1 min Speed Jumping (4 people) Junior Group : Champion |
2C |
CHOI CHI CHING |
3E |
LAM WAN HEI |
3E |
XU NGA YUE |
1 min Speed Jumping (4 people) Senior Group : The First Runner-Up |
5A |
NGAN TSOI YAU |
5A |
WONG YEE LAM |
5A |
LU HEI MAN |
5E |
WONG YUI |
5B |
LAU HOI TUNG |